Prečo nám padajú vlasy a čo s tým?
14. 10. 2018 | Simona

Prečo nám padajú vlasy a čo s tým?

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Niečo na tom asi bude, veď predsa každý si všimne krásne, lesklé a zdravo vyzerajúce kadere. Nejde toľko ani o to, či už máte vlasy krátke alebo dlhé, no keď vám začnú vypadávať viac než zvyčajne vedzte, že niečo nie je v poriadku.

Sú obdobia, kedy ženám, (ale aj mužom) vypadávajú vlasy viac ako inokedy. Je to najmä na jar a na jeseň, kedy ste mi mohli všimnúť sa mení aj kvalita a vzhľad vlasov. Dokonca je preukázané, že pár dní pred menštruáciou sa vlasy viac mastia a vy si môžete byť istá, že ,,tie“ dni už prichádzajú.

Trocha biológie

Vedeli ste, že sa narodíme so všetkými vlasovými folikulmi a ďalšie už nevyrastú? Ako sa vyvíjame a rastieme, rovnako tak sa rozvíja aj pokožka hlavy, folikuly sa rozkladajú a umožňujú tak vlasom, aby boli hustejšie a pevnejšie. Vlasové folikuly sú súčasťou vlasovej jednotky, do ktorej zahŕňame vlasy, mazovú žľazu a maličký sval, ktorý má na svedomí ,,vzpriamenie“ vlasov, keď na vás prídu zimomriavky.

Vlasy rastú v troch fázach:

1. anagen – aktívna fáza rastu
2. katagen – fáza, kedy vlasy prestávajú rásť
3. telogen – nové vlasy vytláčajú staré – prirodzené vypadávanie

Hovorí sa, že denne vám vypadne približne 100 vláskov, čo je ešte v poriadku. Ale čo ak je to viac? V prípade, keď vám v ruke zostane prameň vlasov a zachváti vás panika, je jasné, že niečo už nie je v poriadku. Vo všeobecnosti za vypadávaním vlasov môže byť genetika, životný štýl, ochorenie, hormonálna nerovnováha, stres a iné.

Príčinou môže byť genetika

Pokiaľ viete o tom, že vašich príbuzných trápilo nadmerné vypadávanie vlasov je pravdepodobné, že zastihne aj vás. V tomto prípade ide o tzv. androgénnu alopéciu, čiže ide o genetickú predispozíciu, kde hrajú hlavnú úlohu hormóny – androgény a testosterón.

 girl-1246525-960-720_1539502264.jpg

V tomto prípade môžete vyskúšať medikáciu, prípadne urobiť menšie zmeny v životnom štýle, čo sa dočítate ďalej. Muži to majú možno o niečo jednoduchšie, kedy stačí zájsť do holičstva a dať sa ostrihať na ježka. Pre dámy je to trochu zložitejšie, no ešte stále máte nádej. Nevzdávajte sa!

Životný štýl a vypadávanie vlasov

Fajčenie, obezita a dokonca aj niektoré lieky majú vplyv na nadmerné vypadávanie vlasov. Niektoré chemické látky ako je napríklad  laurylsulfát sodný nachádzajúci sa v rôznych kozmetických produktoch, môžu spôsobovať iritáciu vlasovej pokožky a teda vyvolať padanie vlasov.

Tiež by ste sa mali vyvarovať tepelnej úprave vlasov (teplo vlasy poškodzuje a láme).

Kupujte si šampóny a iné vlasové produkty obsahujúce esenciálne oleje ako sú rozmarín, mäta a pelargónia.

Dôležitosť stravy

Ak genetika nie je váš problém, nadmerné vypadávanie vlasov môže byť známkou, že vám chýba niečo v strave. Zaraďte so svojej stravy viac potravín, ktoré obsahujú zvýšené množstvo vitamínu B (B12 a biotín),  vitamín C, železo, vitamín A a zinok. Konzumujte ryby, špenát, orechy, vajcia a strukoviny, ktoré podporujú rast vlasov. Tiež sa nebojte a vyhľadajte odbornú pomoc. Vedzte, že nikdy nie je neskoro.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autora Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Úžasný cviklový šalát nielen na chudnutie
Super rýchle letné raňajky, ktoré zasýtia telo i dušu
Kokosový vs. olivový olej. Ktorý je lepší?
Recepty na domácu zmrzlinu, z ktorej nepriberiete!
8 najväčších diétnych omylov, ktorým sa treba vyhnúť
Grilovacia sezóna nekončí
DESIATUJTE AJ ZA BEHU S NUTELLA & GO
3 zlaté pravidlá pre dokonalú postavu